AVX Corporation LD051C152KAB2A
LD051C152KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C152KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C152KAB2A.pdf
Availability of LD051C152KAB2A
QUANTITY
LD051C152KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C152KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051C152KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C152KAB2A
Related LinksLD051C1, LD051C152KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C152KAB2A Details Description
Related parts for LD051C152KAB2A
IC 12-BIT D/A STRING 8LD SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 20POS .3" datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 120K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-6" BLACK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf