AVX Corporation LD051C273JAB2A
LD051C273JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C273JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C273JAB2A.pdf
Availability of LD051C273JAB2A
QUANTITY
LD051C273JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C273JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051C273JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C273JAB2A
Related LinksLD051C2, LD051C273JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C273JAB2A Details Description
Related parts for LD051C273JAB2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 75NS 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 25MA SOT143 datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 20POS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf