AVX Corporation LD051C273KAB4A
LD051C273KAB4A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C273KAB4A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C273KAB4A.pdf
Availability of LD051C273KAB4A
QUANTITY
LD051C273KAB4A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C273KAB4A
Internal Part NumberEIS-LD051C273KAB4A
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C273KAB4A
Related LinksLD051C2, LD051C273KAB4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C273KAB4A Details Description
Related parts for LD051C273KAB4A
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES 39K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FUSE 7.5A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 226.8VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf