AVX Corporation LD051C562KAB2A
LD051C562KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C562KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C562KAB2A.pdf
Availability of LD051C562KAB2A
QUANTITY
LD051C562KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C562KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051C562KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C562KAB2A
Related LinksLD051C5, LD051C562KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C562KAB2A Details Description
Related parts for LD051C562KAB2A
RES SMD 30 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TAPE ALL WEATHER VINYL 3/4" datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 2POS SILVER CRIMP datasheet.pdf