| Internal Part Number | EIS-PM5-A677G12V | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | PM5 | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Fresnel | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.32" (8.13mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 7.00mm | |
| Millicandela Rating | 800mcd | |
| Wavelength - Peak | 515nm | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |