AVX Corporation LD053A182JAB2A
LD053A182JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD053A182JAB2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
LD053A182JAB2A.pdf
Availability of LD053A182JAB2A
QUANTITY
LD053A182JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD053A182JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD053A182JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD053A182JAB2A
Related LinksLD053A1, LD053A182JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD053A182JAB2A Details Description
Related parts for LD053A182JAB2A
SW LEVER SPST-NC 2A SEALED 125V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf