AVX Corporation LD055A122JAB2A
LD055A122JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A122JAB2A
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A122JAB2A.pdf
Availability of LD055A122JAB2A
QUANTITY
LD055A122JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A122JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A122JAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A122JAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A122JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A122JAB2A Details Description
Related parts for LD055A122JAB2A
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK AND CLIP FOR TO-220 datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MODULE DIODE 800V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf