AVX Corporation LD055A151KAB2A
LD055A151KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A151KAB2A
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A151KAB2A.pdf
Availability of LD055A151KAB2A
QUANTITY
LD055A151KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A151KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A151KAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A151KAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A151KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A151KAB2A Details Description
Related parts for LD055A151KAB2A
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
3.3 V, 3.2 Gbps, Limiting Amplifier IC datasheet.pdf