AVX Corporation LD055C332KAB2A
LD055C332KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055C332KAB2A
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
LD055C332KAB2A.pdf
Availability of LD055C332KAB2A
QUANTITY
LD055C332KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055C332KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055C332KAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055C332KAB2A
Related LinksLD055C3, LD055C332KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055C332KAB2A Details Description
Related parts for LD055C332KAB2A
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 98POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
TGARD 500,A0 TO-220 0.009" datasheet.pdf