AVX Corporation LD05YC104KAB2A
LD05YC104KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD05YC104KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
LD05YC104KAB2A.pdf
Availability of LD05YC104KAB2A
QUANTITY
LD05YC104KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD05YC104KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD05YC104KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD05YC104KAB2A
Related LinksLD05YC1, LD05YC104KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD05YC104KAB2A Details Description
Related parts for LD05YC104KAB2A
CONN HEADER 5POS 3MM RT ANG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
IC LI BATTERY CHARGER 1.2A WLP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 4"L X 4"W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf