AVX Corporation LD05YC104KAB2A
LD05YC104KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD05YC104KAB2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
LD05YC104KAB2A.pdf
Availability of LD05YC104KAB2A
QUANTITY
LD05YC104KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD05YC104KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD05YC104KAB2A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD05YC104KAB2A
Related LinksLD05YC1, LD05YC104KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD05YC104KAB2A Details Description
Related parts for LD05YC104KAB2A
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 110V datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 80A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR MGMT E INK 48VQFN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 4POS TIN datasheet.pdf
PILOT PIN datasheet.pdf
RES 22M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RAIL_36_V_500 datasheet.pdf
OSC XO 55.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf