AVX Corporation LD061A182JAB2A
LD061A182JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061A182JAB2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
LD061A182JAB2A.pdf
Availability of LD061A182JAB2A
QUANTITY
LD061A182JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061A182JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061A182JAB2A
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061A182JAB2A
Related LinksLD061A1, LD061A182JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061A182JAB2A Details Description
Related parts for LD061A182JAB2A
HR10A, JACK, 10 POS W/SOCKET datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M8 2AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 16MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf