AVX Corporation LD061C183KAB2A
LD061C183KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061C183KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
LD061C183KAB2A.pdf
Availability of LD061C183KAB2A
QUANTITY
LD061C183KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061C183KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061C183KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061C183KAB2A
Related LinksLD061C1, LD061C183KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061C183KAB2A Details Description
Related parts for LD061C183KAB2A
IC SWTCH PWR 650V 2.7A TO-262-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3 MOHM datasheet.pdf
IC PHEMT 2GHZ 4.5V 280MA 8-LPCC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL 14POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 16PF 50V 5% NP0 0402 datasheet.pdf