EPCOS (TDK) B43601G2687M
B43601G2687M picture photo
Mfg. Part Number
B43601G2687M
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601G2687M.pdf
Availability of B43601G2687M
QUANTITY
B43601G2687M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601G2687M
Internal Part NumberEIS-B43601G2687M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.29A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601G2687M
Related LinksB43601, B43601G2687M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601G2687M Details Description
Related parts for B43601G2687M
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 8A TO-251AA datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
OPTO HARDWARE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 15POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG BST 2.7V 0.4A SYNC SOT89 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf