AVX Corporation LD061C332JAB2A
LD061C332JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061C332JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
LD061C332JAB2A.pdf
Availability of LD061C332JAB2A
QUANTITY
LD061C332JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061C332JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061C332JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061C332JAB2A
Related LinksLD061C3, LD061C332JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061C332JAB2A Details Description
Related parts for LD061C332JAB2A
CONVERTER DC/DC 1.2V 30W OUT T/H datasheet.pdf
CLAMP VINYL-DIPPED 7/16X3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8TSSOP datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK/LDO SYNC 50MA 32QFN datasheet.pdf