AVX Corporation LD061C563KAB2A
LD061C563KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061C563KAB2A
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
LD061C563KAB2A.pdf
Availability of LD061C563KAB2A
QUANTITY
LD061C563KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061C563KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061C563KAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061C563KAB2A
Related LinksLD061C5, LD061C563KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061C563KAB2A Details Description
Related parts for LD061C563KAB2A
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
AMPLIFIER PNP STANDARD 24VDC datasheet.pdf
CTS 254 BRONZE ETA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 20MM 3POS datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf