AVX Corporation LD065A272JAB4A
LD065A272JAB4A picture photo
Mfg. Part Number
LD065A272JAB4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
LD065A272JAB4A.pdf
Availability of LD065A272JAB4A
QUANTITY
LD065A272JAB4A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD065A272JAB4A
Internal Part NumberEIS-LD065A272JAB4A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD065A272JAB4A
Related LinksLD065A2, LD065A272JAB4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD065A272JAB4A Details Description
Related parts for LD065A272JAB4A
FIXED IND 10UH 1.6A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
XFRM CURR SENSE 22.4MH 200:1 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC AMPLIFIER ISOLATED 16-QSOP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2500MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf