AVX Corporation LD06AC101KAB1A
LD06AC101KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD06AC101KAB1A
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
LD06AC101KAB1A.pdf
Availability of LD06AC101KAB1A
QUANTITY
LD06AC101KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD06AC101KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD06AC101KAB1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD06AC101KAB1A
Related LinksLD06AC1, LD06AC101KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD06AC101KAB1A Details Description
Related parts for LD06AC101KAB1A
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRVR LED 8X8 44-MQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 29POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf