AVX Corporation LD06CA271JAB1A
LD06CA271JAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD06CA271JAB1A
Brief Description
CAP CER 270PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
LD06CA271JAB1A.pdf
Availability of LD06CA271JAB1A
QUANTITY
LD06CA271JAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD06CA271JAB1A
Internal Part NumberEIS-LD06CA271JAB1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD06CA271JAB1A
Related LinksLD06CA2, LD06CA271JAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD06CA271JAB1A Details Description
Related parts for LD06CA271JAB1A
IC OPAMP GP 635KHZ 14DIP datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 9MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 410MW SOD123 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf