AVX Corporation LD06CC153KAB1A
LD06CC153KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD06CC153KAB1A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206
Datasheet Download
LD06CC153KAB1A.pdf
Availability of LD06CC153KAB1A
QUANTITY
LD06CC153KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD06CC153KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD06CC153KAB1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD06CC153KAB1A
Related LinksLD06CC1, LD06CC153KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD06CC153KAB1A Details Description
Related parts for LD06CC153KAB1A
IC REG BST SEPIC ADJ 1.2A 8-UMAX datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 80KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER FEMALE 2MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf