AVX Corporation LD06ZC475MAB2A
LD06ZC475MAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD06ZC475MAB2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
LD06ZC475MAB2A.pdf
Availability of LD06ZC475MAB2A
QUANTITY
LD06ZC475MAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD06ZC475MAB2A
Internal Part NumberEIS-LD06ZC475MAB2A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD06ZC475MAB2A
Related LinksLD06ZC4, LD06ZC475MAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD06ZC475MAB2A Details Description
Related parts for LD06ZC475MAB2A
IC OPAMP GP 1.2MHZ 9SIP datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 1.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
PLUG 26POS DOUBLE ROW STRAIGHT datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B QUAD 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 89KTP0504P QFN2 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 9 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf