ST LD1084V18
LD1084V18 picture photo
Mfg. Part Number
LD1084V18
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 5A TO220AB
Datasheet Download
LD1084V18.pdf
Availability of LD1084V18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD1084V18 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1084V18
Internal Part NumberEIS-LD1084V18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1084V18
Related LinksLD10, LD1084V18 Datasheet, ST Distributor
LD1084V18 Details Description
Related parts for LD1084V18
CONN SOCKET 22-26AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PL 180SEC EX 28TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - APR14B/AE14M/APR14B datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 25A 1600V V1-A datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
512M MDDR X16 200MHZ IND 46NM datasheet.pdf