AVX Corporation 1206AC682KAJ1A
1206AC682KAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
1206AC682KAJ1A
Brief Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
1206AC682KAJ1A.pdf
Availability of 1206AC682KAJ1A
QUANTITY
1206AC682KAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AC682KAJ1A
Internal Part NumberEIS-1206AC682KAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AC682KAJ1A
Related Links1206AC6, 1206AC682KAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AC682KAJ1A Details Description
Related parts for 1206AC682KAJ1A
CONN TERMINATOR JACK SMA 50OHM datasheet.pdf
IC CTRLR PWM DUAL 300KHZ 28-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT SHELL 12POS datasheet.pdf