ST LD1085DT33R
LD1085DT33R picture photo
Mfg. Part Number
LD1085DT33R
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DPAK
Datasheet Download
LD1085DT33R.pdf
Availability of LD1085DT33R
QUANTITY
LD1085DT33R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1085DT33R
Internal Part NumberEIS-LD1085DT33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1085DT33R
Related LinksLD108, LD1085DT33R Datasheet, ST Distributor
LD1085DT33R Details Description
Related parts for LD1085DT33R
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 193 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf