ST LD1085V36
LD1085V36 picture photo
Mfg. Part Number
LD1085V36
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 3A TO220AB
Datasheet Download
LD1085V36.pdf
Availability of LD1085V36
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD1085V36 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1085V36
Internal Part NumberEIS-LD1085V36
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1085V36
Related LinksLD10, LD1085V36 Datasheet, ST Distributor
LD1085V36 Details Description
Related parts for LD1085V36
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 4M CONN MOD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 8A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12MM 12-24VDC datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.2"L X 7.87"W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf