Abracon Corporation ACO-12.000MHZ-EK
ACO-12.000MHZ-EK picture photo
Mfg. Part Number
ACO-12.000MHZ-EK
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 12.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ACO-12.000MHZ-EK.pdf
Availability of ACO-12.000MHZ-EK
QUANTITY
ACO-12.000MHZ-EK Order Process
Ship out your order
Specifications of ACO-12.000MHZ-EK
Internal Part NumberEIS-ACO-12.000MHZ-EK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelACO.pdfACO.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesACO
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.795" L x 0.496" W (20.20mm x 12.60mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACO-12.000MHZ-EK
Related LinksACO-12.0, ACO-12.000MHZ-EK Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ACO-12.000MHZ-EK Details Description
Related parts for ACO-12.000MHZ-EK
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MPU Z80 6MHZ 100QFP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL 2.6-6 MM M6 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 L.585 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf