Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG11K0
RMCF1206JG11K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG11K0
Brief Description
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG11K0.pdf
Availability of RMCF1206JG11K0
QUANTITY
RMCF1206JG11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG11K0
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG11K0
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)