AVX Corporation LD10CC333KAB1A
LD10CC333KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD10CC333KAB1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
LD10CC333KAB1A.pdf
Availability of LD10CC333KAB1A
QUANTITY
LD10CC333KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD10CC333KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD10CC333KAB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD10CC333KAB1A
Related LinksLD10CC3, LD10CC333KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD10CC333KAB1A Details Description
Related parts for LD10CC333KAB1A
IC 1:4 DDR PLL CLK-DRVR 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-15.5AWG TIN datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SURGE VOLTAGE ARRESTER DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 37C S 3" WHT JACKS datasheet.pdf