AVX Corporation LD13CC104KAB1A
LD13CC104KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD13CC104KAB1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825
Datasheet Download
LD13CC104KAB1A.pdf
Availability of LD13CC104KAB1A
QUANTITY
LD13CC104KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD13CC104KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD13CC104KAB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD13CC104KAB1A
Related LinksLD13CC1, LD13CC104KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD13CC104KAB1A Details Description
Related parts for LD13CC104KAB1A
TVS DIODE 468VWM 760VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 9 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 462V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 4.8A TO277A datasheet.pdf