AVX Corporation LD14GC103KAB1A
LD14GC103KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD14GC103KAB1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Datasheet Download
LD14GC103KAB1A.pdf
Availability of LD14GC103KAB1A
QUANTITY
LD14GC103KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD14GC103KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD14GC103KAB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD14GC103KAB1A
Related LinksLD14GC1, LD14GC103KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD14GC103KAB1A Details Description
Related parts for LD14GC103KAB1A
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL ACST6-7ST/X0205NN datasheet.pdf
CAP PTFE 30PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CAP TACTILE TRIANGULAR GRAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SURGE SUPPR 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
3MM CBI BLUE DIFF LC LGLEADS datasheet.pdf