ST LD29150P2T33R
LD29150P2T33R picture photo
Mfg. Part Number
LD29150P2T33R
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A P2PAK
Datasheet Download
LD29150P2T33R.pdf
Availability of LD29150P2T33R
QUANTITY
LD29150P2T33R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD29150P2T33R
Internal Part NumberEIS-LD29150P2T33R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD29150XX33 View All Specifications
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseP²PAK (4 leads + Tab)
Supplier Device PackageP2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD29150P2T33R
Related LinksLD2915, LD29150P2T33R Datasheet, ST Distributor
LD29150P2T33R Details Description
Related parts for LD29150P2T33R
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
TRANSFMR 115V TAPS 90-130V 100VA datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.92"LX4.92"W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4862-3YR datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED BL 12V WIRE datasheet.pdf