ST LD29300P2M18R
LD29300P2M18R picture photo
Mfg. Part Number
LD29300P2M18R
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A P2PAK-4
Datasheet Download
LD29300P2M18R.pdf
Availability of LD29300P2M18R
QUANTITY
LD29300P2M18R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD29300P2M18R
Internal Part NumberEIS-LD29300P2M18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageP2PAK-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD29300P2M18R
Related LinksLD2930, LD29300P2M18R Datasheet, ST Distributor
LD29300P2M18R Details Description
Related parts for LD29300P2M18R
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 3.86 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT datasheet.pdf