ST LD2982AM15R
LD2982AM15R picture photo
Mfg. Part Number
LD2982AM15R
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LD2982AM15R.pdf
Availability of LD2982AM15R
QUANTITY
LD2982AM15R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD2982AM15R
Internal Part NumberEIS-LD2982AM15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD2982AM15R
Related LinksLD298, LD2982AM15R Datasheet, ST Distributor
LD2982AM15R Details Description
Related parts for LD2982AM15R
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
MOD CORD REVERSED 4-4 BLACK 7' datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
F BK 32/8 TI-505 FPA 7.0M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf