ST LD39020ADTPU18R
LD39020ADTPU18R picture photo
Mfg. Part Number
LD39020ADTPU18R
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4VFDFPN
Datasheet Download
LD39020ADTPU18R.pdf
Availability of LD39020ADTPU18R
QUANTITY
LD39020ADTPU18R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD39020ADTPU18R
Internal Part NumberEIS-LD39020ADTPU18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-DFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD39020ADTPU18R
Related LinksLD39020, LD39020ADTPU18R Datasheet, ST Distributor
LD39020ADTPU18R Details Description
Related parts for LD39020ADTPU18R
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16POS R/A .2" 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1.35MM X 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf