ST LD39300PT25-R
LD39300PT25-R picture photo
Mfg. Part Number
LD39300PT25-R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A PPAK
Datasheet Download
LD39300PT25-R.pdf
Availability of LD39300PT25-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD39300PT25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD39300PT25-R
Internal Part NumberEIS-LD39300PT25-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD39300XX25 View All Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackagePPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD39300PT25-R
Related LinksLD3930, LD39300PT25-R Datasheet, ST Distributor
LD39300PT25-R Details Description
Related parts for LD39300PT25-R
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 10" datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 650MA 195 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
IC 2:1 MUX/DEMUX QSOP datasheet.pdf
IC MCU 128KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 630VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf