Powerex Inc. LD421250
LD421250 picture photo
Mfg. Part Number
LD421250
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD ISO DUAL 1200V 500A
Datasheet Download
LD421250.pdf
Availability of LD421250
QUANTITY
LD421250 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD421250
Internal Part NumberEIS-LD421250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)500A
Current - On State (It (RMS)) (Max)785A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16300A, 17000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD421250
Related LinksLD42, LD421250 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
LD421250 Details Description
Related parts for LD421250
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 150SEC 28-TSOP datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 12MM datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 250MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 15 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf