NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6805K/12P,115
LD6805K/12P,115 picture photo
Mfg. Part Number
LD6805K/12P,115
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4HUSON
Datasheet Download
LD6805K/12P,115.pdf
Availability of LD6805K/12P,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6805K/12P,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6805K/12P,115
Internal Part NumberEIS-LD6805K/12P,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN Design/SpecificationLD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Leadframe Material Update 20/Mar/2014
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HUSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6805K/12P,115
LD6805K/12P,115 Details Description
Related parts for LD6805K/12P,115
RES SMD 1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER 7CIR #4 SERIES datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 250MW SOD882 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4.2MM WTB VTHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
BLZ 5.00/14/90F SN BK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 830MA 230 MOHM datasheet.pdf