NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6805K/21P,115
LD6805K/21P,115 picture photo
Mfg. Part Number
LD6805K/21P,115
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.15A 4HUSON
Datasheet Download
LD6805K/21P,115.pdf
Availability of LD6805K/21P,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6805K/21P,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6805K/21P,115
Internal Part NumberEIS-LD6805K/21P,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN Design/SpecificationLD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HUSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6805K/21P,115
LD6805K/21P,115 Details Description
Related parts for LD6805K/21P,115
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSC XO 19.0699MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.72M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 66MM datasheet.pdf
SENSOR PROX 2.1MM NPN 12-24VDC datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT GREY datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN RECP datasheet.pdf
10000UF 35V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf