NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6805K/22H,115
LD6805K/22H,115 picture photo
Mfg. Part Number
LD6805K/22H,115
Brief Description
IC REG LDO 2.2V 0.15A 4HUSON
Datasheet Download
LD6805K/22H,115.pdf
Availability of LD6805K/22H,115
QUANTITY
LD6805K/22H,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6805K/22H,115
Internal Part NumberEIS-LD6805K/22H,115
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN Design/SpecificationLD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HUSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6805K/22H,115
LD6805K/22H,115 Details Description
Related parts for LD6805K/22H,115
CONN TERM MALE 18-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 6A R6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
EXTRUSION, 1800 MM RAIL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf