NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6805K/22P,115
LD6805K/22P,115 picture photo
Mfg. Part Number
LD6805K/22P,115
Brief Description
IC REG LDO 2.2V 0.15A 4HUSON
Datasheet Download
LD6805K/22P,115.pdf
Availability of LD6805K/22P,115
QUANTITY
LD6805K/22P,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6805K/22P,115
Internal Part NumberEIS-LD6805K/22P,115
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN Design/SpecificationLD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HUSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6805K/22P,115
LD6805K/22P,115 Details Description
Related parts for LD6805K/22P,115
RES SMD 620K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 10A 700V HS BOLT-ON datasheet.pdf
FUSE 50A 690V 00BTN/60 GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 663X datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.544K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ SOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-219AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf