NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806CX4/16H,315
LD6806CX4/16H,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806CX4/16H,315
Brief Description
IC REG LDO 1.6V 0.2A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6806CX4/16H,315.pdf
Availability of LD6806CX4/16H,315
QUANTITY
LD6806CX4/16H,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806CX4/16H,315
Internal Part NumberEIS-LD6806CX4/16H,315
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.6V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806CX4/16H,315
LD6806CX4/16H,315 Details Description
Related parts for LD6806CX4/16H,315
OPT FIBER NETW SADDLE .28" datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED FL GRN 8.0" datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 0.33A SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf