NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/16H,125
LD6806TD/16H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/16H,125
Brief Description
IC REG LDO 1.6V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/16H,125.pdf
Availability of LD6806TD/16H,125
QUANTITY
LD6806TD/16H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/16H,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/16H,125
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.6V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/16H,125
LD6806TD/16H,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/16H,125
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 20POS datasheet.pdf
IC MUX 4CH 2-WIRE BUS 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
PWR SUP DIN RAIL 21-28VDC 20A datasheet.pdf
EVAL MODULE B VERSION DSP5636X datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO204AC datasheet.pdf
RES 406 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 8COL datasheet.pdf