NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/18P,125
LD6806TD/18P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/18P,125
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/18P,125.pdf
Availability of LD6806TD/18P,125
QUANTITY
LD6806TD/18P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/18P,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/18P,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/18P,125
LD6806TD/18P,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/18P,125
JUMPER-H1502TR/A3048A/H1500TR 8" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D60 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf