NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/22H,125
LD6806TD/22H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/22H,125
Brief Description
IC REG LDO 2.2V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/22H,125.pdf
Availability of LD6806TD/22H,125
QUANTITY
LD6806TD/22H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/22H,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/22H,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/22H,125
LD6806TD/22H,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/22H,125
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 320FBGA datasheet.pdf
CONN HSG 17POS .100 SINGLE VER D datasheet.pdf
LICENSE VITERBI DECODER XP2 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT DUCK 118-480MHZ datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf