Cornell Dubilier Electronics CD16FD181JO3F
CD16FD181JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD16FD181JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 180PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD16FD181JO3F.pdf
Availability of CD16FD181JO3F
QUANTITY
CD16FD181JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD16FD181JO3F
Internal Part NumberEIS-CD16FD181JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD16
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD16FD181JO3F
Related LinksCD16FD, CD16FD181JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD16FD181JO3F Details Description
Related parts for CD16FD181JO3F
CABLE FLAT FLEX 20POS 1MM 18" datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 22PF 25V SOD-323 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK LATCH 1X90 FORM V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 33UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 20POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf