NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/23H,125
LD6806TD/23H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/23H,125
Brief Description
IC REG LDO 2.3V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/23H,125.pdf
Availability of LD6806TD/23H,125
QUANTITY
LD6806TD/23H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/23H,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/23H,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/23H,125
LD6806TD/23H,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/23H,125
IC BANG-BANG CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A TO-220F datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AB datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf