NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/33P,125
LD6806TD/33P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/33P,125
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/33P,125.pdf
Availability of LD6806TD/33P,125
QUANTITY
LD6806TD/33P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/33P,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/33P,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/33P,125
LD6806TD/33P,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/33P,125
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 24MM datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN BKWY 24CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM ISOLATED 20QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf