NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6815TD/18H,125
LD6815TD/18H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6815TD/18H,125
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
LD6815TD/18H,125.pdf
Availability of LD6815TD/18H,125
QUANTITY
LD6815TD/18H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6815TD/18H,125
Internal Part NumberEIS-LD6815TD/18H,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6815TD/18H,125
LD6815TD/18H,125 Details Description
Related parts for LD6815TD/18H,125
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 1750 PF PI TYPE datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN FFC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf