ITT Cannon, LLC CA3106E14S-6PF80F0F187
CA3106E14S-6PF80F0F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-6PF80F0F187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS
Datasheet Download
CA3106E14S-6PF80F0F187.pdf
Availability of CA3106E14S-6PF80F0F187
QUANTITY
CA3106E14S-6PF80F0F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-6PF80F0F187
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-6PF80F0F187
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-6PF80F0F187
Related LinksCA3106E14S-, CA3106E14S-6PF80F0F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-6PF80F0F187 Details Description
Related parts for CA3106E14S-6PF80F0F187
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 4BIT PAR IN 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 25MA SOT23 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
LEAD, SGL END ASSY, LGH datasheet.pdf
10000UF 10V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf