Comchip Technology TV06B141JB-HF
TV06B141JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV06B141JB-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 140VWM 226.8VC SMB
Datasheet Download
TV06B141JB-HF.pdf
Availability of TV06B141JB-HF
QUANTITY
TV06B141JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B141JB-HF
Internal Part NumberEIS-TV06B141JB-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)140V
Voltage - Breakdown (Min)155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp226.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.65A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B141JB-HF
Related LinksTV06B1, TV06B141JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B141JB-HF Details Description
Related parts for TV06B141JB-HF
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf